Minnesota State Academy for the Deaf

Skip to main content
Toggle Mobile Menu
Athletics Overview » Individual Achievements

Individual Achievements

2015-2016
 
Football Outstanding Player of the Year:  Junior Peters
Football Defense Player of the Year:  Kyrell Cummings
Football Most Improved Player of the Year:  Reno Jannett and John Fechter IV
Football Offense Player of the Year:  Josh Strom

Volleyball Outstanding Player of the Year:  Chloe Robinson
Volleyball Most Improved Player of the Year:  Kelley Johnson
Volleyball Defensive Player of the Year:  Kayla Mitchell

Most Improved Cheerleader:  Corrie Ballentine
Outstanding Cheerleader:  Kelley Johnson

Boys Basketball Defensive Player of the Year: Anthony Barger
Boys Basketball Most Improved Player of the Year:  Dawson Moder
Boys Basketball Outstanding Player of the Year:  Kyrell Cummings
Girls Basketball Outstanding Player of the Year:  Kayla Mitchell
Girls Basketball Defensive Player of the Year:  Corrie Ballentine
Girls Basketball Most Improved Player of the Year:  Chloe Robinson
 
Girls Best Track Athlete:  Coming Soon!
Boys Best Track Athlete:  Coming Soon!
Girls Best Track Field Athlete:  Coming Soon!
Boys Best Track Field Athlete:  Coming Soon!
Girls Track Best Overall:  Coming Soon!
Boys Track Best Overall:  Coming Soon!
Girls Track Most Improved:  Coming Soon!
Boys Track Most Improved:  Coming Soon!
 
George Hanson Sportsmanship Award:  Chloe Robinson and Josh Strom

Male/Female MSAD Athlete of the Year:  Junior Peters and Kayla Mitchell

12 Points Club:  Junior Peters

Manager of the Year:  Reno Jannett
 

2013-2014

Football Outstanding Player of the Year:  Sammy Ellenbecker
Football Defense Player of the Year:  Anthony Barger
Football Most Improved Player of the Year:  Jacob Highley
Football Offense Player of the Year:  Junior Peters
Volleyball Outstanding Player of the Year:  Tabitha Anderson
Volleyball Most Improved Player of the Year:  Eliza Linstaedt
Volleyball Defensive Player of the Year:  Tabitha Anderson
Most Improved Cheerleader:  Kelley Johnson
Outstanding Cheerleader:  Meghan Hatfield
Boys Basketball Defensive Player of the Year:  Logan Waldo
Boys Basketball Most Improved Player of the Year:  Garrett Springer and Kyrell Cummings
Boys Basketball Outstanding Player of the Year:  Sammy Ellenbecker and Tommy Ellenbecker
Girls Basketball Outstanding Player of the Year:  Tabitha Anderson
Girls Basketball Defensive Player of the Year:  Tabitha Anderson and Emelia Beldon
Girls Basketball Most Improved Player of the Year:  Kayla Mitchell
Girls Best Track Athlete:  Katerine Gelhar
Boys Best Track Athlete:  James Paul Beldon
Girls Best Track Field Athlete:  Ruth Ballentine
Boys Best Track Field Athlete:  Garrett Springer
Girls Track Best Overall:  Eliza Linstaedt
Boys Track Best Overall:  Junior Peters
Girls Track Most Improved:  Marissa Leitzke
Boys Track Most Improved:  Taylor Pierce
George Hanson Sportsmanship Award:  Megan Richardson, Jasmine Rademacher, Jessica Rademacher, James Paul Beldon
Male/Female MSAD Athlete of the Year:  Tabitha Anderson and Sammy Ellenbecker
12 Points Club:  Tabitha Anderson, James Paul Beldon, Sammy Ellenbecker, Tommy Ellenbecker
Manager of the Year:  Ty Enright and Melissa Caddy

Athlete of the Month
August:  Sammy Ellenbecker and Tabitha Anderson
September:  Junior Peters and Eliza Linstaedt
October:  Kelsey Prickett and Jacob Highley
November:  Eliza Linstaedt and Matt Sherman
December:  Emelia Beldon, Morgan Anderson, and Kyrell Cummings
January:  Tabitha Anderson and Tommy Ellenbecker
Februrary:  Garrett Springer, Melissa Caddy, Sabrina Gladman, and Jessica Rademacher
March:  Sammy Ellenbecker and Jasmine Rademacher
April: Eliza Linstaedt, Taylor Pierce, and Garrett Springer

 

2012-2013

Most Improved Cheerleader:  Katherine Gelhar
Outstanding Cheerleader of the Year:  Alisa Jojic
Manager of the Year:  Ty Enright and Cullen Keath
Football Most Improved Player of the Year:  Sammy Ellenbecker
Football Defensive Player of the Year:  Shaun Novella
Football Offensive Player of the Year:  Brennan McDonough
Football Outstanding Player of the Year:  Shaun Novella
Volleyball Most Improved Player of the Year:  Jessica Rademacher
Volleyball Defensive Player of the Year:  Tabitha Anderson
Volleyball Outstanding Player of the Year:  Tabitha Anderson and Payton Brown
Basketball Most Improved Player of the Year:  Megan Richardson
Basketball Defensive Player of the Year:  Payton Brown
Basketball Outstanding Player of the Year:  Tabitha Anderson
Basketball Most Improved Player of the Year:  Junior Peters
Basketball Defensive Player of the Year:  Shaun Novella

Basketball Outstanding Player of the Year:  Sammy Ellenbecker

"12 Club" Award Winners:Kevin Peacock, Shaun Novella, Pedro Almaraz, Matt Freeberg, Payton Brown, Morgan Shuda

George Hanson Sportsmanship Award:  Payton Brown and Morgan Shuda
Male/Female Athlete of the Year:  Shaun Novella and Payton Brown

Boys Best Field Athlete:  Shaun Novella
Boys Best Track Athlete:  Matt Freeberg
Girls Best Field Athlete:  Tabitha Anderson
Girls Best Track Athlete:  Eliza Linstaedt